Ліпома (жировик) – це доброякісне утворення, що виходить із жирової тканини. Іншими словами – це пухлина, що складається з жирових клітин, укладена в тонку фіброзну капсулу. Патологія зустрічається у різних вікових груп. Незважаючи на те, що таке підшкірне новоутворення не несе загрози життю, при його збільшенні у розмірах хірурги пропонують пацієнтам видалення ліпоми.

Причини виникнення жировиків

Одним із домінуючих факторів появи ліпом є порушення метаболічних процесів, які впливають на розщеплення жирових клітин на глюкозу (енергію) та воду. До інших причин відносять:

  • спадковість;
  • порушення гормонального тла;
  • ожиріння.

Хвороби шлунково-кишкового тракту (частіше печінки) та порушення гігієни також провокують розвиток ліпом.

Класифікація

Найчастіше освіта з’являється на шкірі або в підшкірно-жировій клітковині. Вони бувають поверхневими та глибокими, одиночними та множинними. Проте трапляються і ліпоми внутрішніх органів, очеревини, мозкових оболонок. За клінічними ознаками виділяють:

  • периневральні;
  • люмбосакральні;
  • м’язові (міоліпома);
  • ангіоліпому.

Периневральні новоутворення здавлюють нерви, що призводить до хворобливих відчуттів. Така операція видалення жировика відрізняється складністю. Ангіоліпома оточена мережею дрібних кровоносних судин, що також перешкоджає простому висіченню. При закупорці та розширенні вивідної протоки сальної залози розвивається атерома.

Методи хірургічного лікування

Ліпоми, що утворюються у внутрішніх органах, можуть викликати серйозні ускладнення. Розростаючись у кишечнику, новоутворення призводить до кишкової непрохідності, кровотеч, болю. У цьому випадку допомагає лише хірургічне видалення ліпоми.

Рідко доброякісна пухлина перероджується в ліпосаркому. Тому будь-яка освіта потребує спостереження хірурга. Пацієнтам показано лабораторні обстеження на онкомаркери та пункційна біопсія. Після виключення злоякісної природи пухлини пацієнтам пропонують хірургічну операцію.

Показанням для хірургічного лікування ліпоми є її великий розмір, ріст та болючість. Дрібні утворення видаляють із косметичною метою. Вартість видалення ліпоми залежить від складності операції та хірургічного методу.

Найпростішим способом є висічення під місцевою анестезією. Лікар видаляє освіту разом із капсулою. Таким чином попереджається повторне зростання ліпоми. Пацієнти після операції не потребують тривалого відновлення.

При невеликих поверхнево розташованих утвореннях застосовують лазерне видалення. Прицільна дія лазерного променя дозволяє видалити жировик без рубців і ран. Навколишні тканини після операції гояться швидко. Рецидиви захворювання трапляються вкрай рідко.

Пункційно-аспіраційне видалення є малоінвазивним способом. Проте є ризик рецидиву патології, оскільки фіброзна капсула часто видаляється в повному обсязі. Особливо якщо новоутворення є досить об’ємним. При маленьких жировиках метод досить ефективний, тому що практично не залишає рубцевих змін.

Ціна на видалення ліпоми, розташованої в області внутрішніх органів та вісцеральному просторі, залежить від багатьох факторів. Операція потребує більш детальної підготовки. Пацієнт на час обстеження має перебувати у стаціонарі. Хірургічне втручання проводиться під загальним наркозом, що впливає тривалість реабілітаційного періоду.

Наприкінці варто звернути увагу, що кожен випадок патологічного виникнення жировиків внутрішніх чи зовнішніх вимагає індивідуального підходу. Самостійне лікування без консультації хірурга може призвести до інфікування, розростання чи переродження новоутворення.

Перейти до галереї