Водянка яєчка у чоловіків або гідроцеле, розвивається в результаті скупчення серозної рідини в порожнині мошонки між пристінкових і внутрішніми листками, що вистилають саму оболонку. Захворювання може бути вродженим або набутим, гострим та хронічним. Отримане гідроцеле частіше зустрічається у дорослих.

Причини розвитку хвороби

Уроджена водянка яєчка у дитини є наслідком порушення розвитку плода. Гостра патологія у дорослих майже завжди пов’язана із запаленням яєчка та його придатків. До інших причин водянки яєчка відносять:

  • травми;
  • пухлини;
  • застій лімфи;
  • ускладнення після операцій;
  • здавлення насіннєвого канатика;
  • виражена серцева недостатність;
  • вікові зміни.

При гострих запальних процесах спостерігається швидке збільшення мошонки.

Клінічний перебіг

Гідроцеле, що гостро протікає, супроводжується високою температурою тіла, болями, набряком і гіперемією мошонки. Інтенсивність болю залежить від кількості рідини, що накопичилася.

Хронічна водянка часто протікає без симптоматики. Процес розвивається тривало, тому лікування водянки яєчка може початися, коли мошонка досягне значних розмірів.

Чоловіки пред’являють скарги на болі, що тягнуть, в області мошонки, які посилюються при рухах або під час статевого акту. При великому обсязі рідини, що накопичилася, статевий член може втягуватися під розтягнуту шкіру мошонки. Це призводить до мацерації шкіри під дією сечі.

Діагностика та лікування

Лікування гідроцеле яєчка призначають після низки діагностичних заходів. Лікар проводить огляд, вислуховує скарги пацієнта, оцінює ступінь виразності водянки та зміну форми мошонки, призначає лабораторні дослідження крові. Важливими діагностичними процедурами є:

  • діафаноскопія (просвічування світловим пучком);
  • УЗД;
  • доплерографія.

Після виключення інших патологій зі схожою симптоматикою проводять лікування. Операція при водянці яєчка не показана дітям віком до двох років. У цьому випадку застосовується тактика динамічного спостереження та консервативна терапія. Якщо захворювання прогресує, проводять видалення яєчка водянки.

Лікування залежить від причини захворювання. Пункція водянки показана лише у випадках, коли важкий стан хворого не дозволяє проводити оперативне лікування. Такий метод має суттєвий недолік – високий ризик нагноєння водяного мішка.

При хронічних формах патології основним та ефективним способом є хірургічне втручання. Операція при гідроцеле – малоінвазивна. Тривалість хірургічного втручання вбирається у 1 години. Основне його завдання – висічення оболонок, ліквідація рідини та серозної порожнини.

До інноваційних методів належить лазерна терапія. Операція при гідроцеле яєчка проводиться під місцевою анестезією. Для видалення застосовується лазер, який локально впливає область пошкодження. В результаті немає крововтрати і тканини мінімально травмуються. Реабілітаційний етап у пацієнтів відбувається прискорено без шрамів та рубців.

Після хірургічного втручання призначають антибіотики та протизапальні препарати. Не рекомендують протягом місяця статеві акти, теплові процедури та активні види спорту.

Якщо ставлять діагноз водянка яєчка, ціна на операцію залежить від вибору методу, тяжкості стану пацієнта та супутніх патологій. Прогноз при гідроцеле сприятливий. Однак при великих обсягах рідини, що накопичилася, і тривалому перебігу патології можливі атрофія і порушення розвитку сперматозоїдів.

Перейти до галереї